چرا خرما را باید شست؟ نکات و دستگاه شستشوی خرما

شستشوی خرما نیاز به دستگاه و ابزارهای اختصاصی دارد. البته برای انجام آن در خانه هم تکنیکهایی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

خرما یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین میوه‌ها در تمام دنیا است. به عنوان قندی طبیعی میتوان در کنار چای نوش جان کرد یا به تنهایی و برای کسب انرژی آن را مصرف کرد. برای مصرف این میوه هم مانند دیگر انواع، ابتدا باید اقدام به شستشوی آن نمود.

شستشوی خرما قبل از مصرف

شستشوی خرما

خرما یکی از خوراکی‌هایی است که فواید فراوانی دارد. به دلیل این خواص، مصرف آن در طب و روایات نیز توصیه میشود. همین ماده پرخاصیت به دلیل سطح چسبنده و طعم شیرینی که دارد، جاذب بسیاری از حشرات و میکروب‌هاست. حشره خرما میتواند ناقل بیماری‌های مختلفی باشد. در نتیجه این میوه که برای درمان بیماری و تسکین دردها استفاده میشود را تبدیل به ماده‌ای مضر و عاملی برای بیماری‌ بدن کند.

شستشوی خرما قبل از مصرف یکی از مهمترین اقدامات است. این کار حتی برای خرماهایی که به صورت بسته‌بندی‌های کارخانه‌ای عرضه میشوند هم ضرورت دارد. زیرا در روند بسته‌بندی این محصول احتمال نشستن گرد و خاک و آلودگی روی آن وجود دارد. در زمان کاشت و داشت خرما، گرد و غبار محیط روی پوسته آن مینشیند. همچنین در زمان برداشت و آماده سازی، خرما با دست تماس می یابد.

نحوه شستن و گردگیری خرما

با توجه به موارد گفته شده، شستن و ضد عفونی کردن خرما به دلایل زیر ضرورت دارد:

  1. وجود گرد و غبار به دلیل پوست چسبنده خرما
  2. آلودگی توسط کارگران در زمان برداشت و سورت محصول

شستشوی خرما به خصوص در خرید به شکل فله و بدون بسته‌بندی‌ کارخانه‌ای اهمیت زیادی دارد. شستن این میوه چندان سخت نیست، به خصوص اگر آن را در حجم کم خریداری کنید.

برای شستن خرما در خانه کافیست آن را در ظرفی بزرگ و بیشتر از حجم خرما ریخت. خرما برای چند دقیقه در آب قرار داد. بعد از این کار آنها را از ظرف خارج کرده و داخل صافی گذاشت. تا آب اضافه کاملا خارج شود. این مرحله یعنی خروج آب و خشک شدن خرماها اهمیت زیادی دارد.

در صورتی که خرما به درستی خشک نشود، حتی با نگهداری در یخچال هم احتمال ترش شدن آن وجود دارد. البته راهکار ساده‌تری هم برای شستشو و گردگیری خرما وجود دارد و آن استفاده از دستگاه‌های مخصوص این کار است. این روش در کارگاه های بسته بندی خرما بسیار کاربردی خواهد بود.

خرید دستگاه شستشو و خشک کن خرما

دستگاه شستشو خرما

ساده‌ترین راه شستشوی خرما برای مصرف بهداشتی این میوه، شستن آن با دستگاه است. به خصوص اگر عرضه کننده این محصول هستید و قصد فروش آن به مشتریان را دارید. انتخاب دستگاهی برای شستشو متناسب با نوع خرما اهمیت بیشتری دارد.

انواع دستگاه مخصوص شستن خرما از نظر اندازه و شرایط مصرف، متفاوت هستند. این دستگاه‌ها در ابعاد و جنس های مختلف با توجه به ظرفیت تولید کارگاه های کوچک یا کارخانه های بزرگ قابل طراحی میباشند. برای شستن اصولی خرما و آماده‌سازی آن جهت انجام فرآیند بسته‌بندی و عرضه محصول به بازار دستگاه‌های مختلفی وجود دارد. پرکاربردترین انواع آنها به شرح زیر است:

  1. دستگاه شستشوی خانگی خرما
  2. شستشو و خشک کن خرما اتوماتیک
  3. دستگاه سورتینگ مخصوص شستشوی میوه
  4. خشک کن خرما و خشکبار
  5. دستگاه پولیش خرما برای براق کردن سطح خرما و گردگیری آن
  6. نوارهای سورت مجهز به فرچه گردگیر

شستشوی خرما هم مانند هر میوه دیگری به بهداشت و تمیزی آن قبل از مصرف کمک مینماید. احتمال انتقال آلودگی از سطح چسبنده این میوه را کاهش میدهد. البته همانطور که در این مطلب گفته شد، شستن خرما به صورت اصولی شرایطی دارد تا پوسته روی میوه خراشیده نشده و آب به گوشت داخلی آن نفوذ نکند.

تیم طراحی و ساخت ماشین آلات مُشان برای گزینش یک دستگاه شستشوی متناسب با نوع خرما و سفارش ساخت آن با بودجه شما، در کنارتان هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما