نوار و تسمه نقاله درجه بندی خرما

درجه بندی خرما و کار سورتینگ را با چه دستگاهی میتوان انجام داد؟ آیا امکان جداسازی ضایعات و گریدهای دو و سه از خرمای مرغوب وجود دارد؟ پاسخ به این پرسشها و بیشتر را در این مطلب خواهید خواند.

درجه بندی خرما

درجه بندی خرما

درجه بندی خرما یا به اصطلاح سورت کردن محصول به عملی گفته میشود که طی آن خرمای درجه یک و درشت از محصول ریزتر جدا میگردد. گاهی این درجه بندی و تفکیک بر اساس رنگ خرما صورت میگیرد. به طور کلی این تقسیم بندی بر سه نوع قابل انجام است:

  1. بر حسب رنگ خرما
  2. طبق سایز محصول
  3. سالم یا نامرغوب بودن خرما

تقسیم بندی بر پایه سلامت، رنگ و سایز محصول را میتوان به دو روش دستی یا با دستگاه های مخصوص انجام داد. به تبع برای این کار به دید قوی و دقت بالایی نیاز میباشد. در برخی از دستگاه های سورت خرما بر پایه رنگ، با کمک چشم فتوسل این عمل بخوبی امکانپذیر است. این دستگاه ها اغلب وارداتی هستند.

در ادامه به معرفی دستگاه های ایرانی و پرکاربرد در زمینه سورتینگ خرما میپردازیم.

انواع نوار و تسمه نقاله سورتینگ

در روش قدیمی تمیز کردن و درجه بندی خرما در مناطق خرماخیز، نیروهای انسانی بر روی زمین می نشستند. خرمای تمیز شده داخل کارتن و ضایعات روی یک فرش یا گونی ریخته میشد. این روش علاوه بر خستگی و غیر بهداشتی بودن، سبب کاسته شدن سرعت کار میشد.

امروزه با تکیه بر دانش فنی و به کاربردن ماشین آلات پیشرفته، کشاورزان اقدام به سورت و دسته بندی محصول میکنند. بهترین گزینه که از قیمت مناسبی نیز برخوردار بوده، انواع نوار نقاله سورتینگ است. نوارهای سورت خرما بر چند دسته تقسیم میشوند:

  • نوار سورت معمولی
  • مجهز به کنترل اینورتر
  • نوار بازبینی یا سورتینگ چند خطی

جنس نوار سورت معمولا از استیل 304 میباشد. در مواردی که مشتریان بودجه کمتری برای تهیه دستگاه داشته باشند، میتوان پایه های نوار نقاله را از آهن گالوانیزه ساخت. تسمه های نقاله که بر روی نوار سورتینگ خرما به کار میروند نیز متفاوت هستند.

  1. تسمه نقاله لاستیکی
  2. تسمه های PVC
  3. فلزی
  4. پارچه ای یا نمدی

در ساخت نوار درجه بندی خرما معمولا از تسمه نقاله های لاستیکی مخصوص مواد غذایی استفاده میشود. بنابراین امکان ریختن خرما روی نوار بازبینی و تمیز کردن آن وجود دارد.

سفارش ساخت نوار نقاله بازبینی خرما

نوار نقاله درجه بندی خرما

در خط کامل سورت یکی از اجزای ابتدایی و مهم همین نوارهای درجه بندی خرما هستند. چنانچه محیط کارگاهی شما محدود باشد. همچنین اگر میخواهید بخشی از فرآیند آماده سازی خرما را با دست انجام دهید. میتوانید میزهای استیل و یا نوار نقاله را انتخاب کنید.

در برخی موارد کشاورزان برای انجام مرحله شستشو و سورت نیازمند دستگاهی با قیمت مناسب و ابعاد کوچک میباشند. یکی از مزیت های نوار نقاله، انتخای و ساخت آن به صورت متری است. یعنی میتوان با توجه به فضای کارگاه نوار سورت 2 الی 8 متری را خریداری کرد.

ابعاد استاندارد برای یک ظرفیت تولید روزانه 8 تن، طول 5 متر و عرض 80 سانت است. امکان اتصال بخش سرند ویبراتور به ابتدای نوار نقاله وجود دارد. همچنین میتوان برای بهداشتی انجام شدن مراحل کار، نوار سورت را سه لاین و دو طبقه ساخت. ایجاد سه لاین برای جداسازی خرماهای درجه یک و دو توسط نیروها از دو طرف نوار است. طبقه زیرین نیز برای جمع آوری ضایعات یا خرمای درجه سه مناسب میباشد.

مجموعه مُشان با داشتن تیم مهندسی طراح مبتکر، قادر است با توجه به درخواست شما مشتری گرامی انواع دستگاه های سورت و بسته بندی خرما را طراحی نماید. ساخت نوار نقاله خرما با توجه به ابعاد درخواستی معمولا بین 20 الی 30 روز کاری زمان نیاز دارد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما