خط کامل روغن زن خرما

روغن زن خرما یا دستگاه پولیش یکی از ماشین آلات ضروری در خط بسته بندی خرما به شمار می رود. با توجه به اینکه خرمای صادراتی باید از رویت خوبی برخوردار باشد، گردگیری و پولیش زنی خرما اهمیت ویژه ای در بخش تولید پیدا کرده است.

کاربرد دستگاه روغن زن یا پالیش خرما

روغن زن خرما

روغن زنی خرما به دو روش دستی و مکانیزه انجام می شود. در روش دستی، محصول بعد از پاک شدن و آشغالگیری، روی میزهای پانچ یا ساده استیل ریخته شده و سپس پارافین زنی صورت می گیرد. اما در روش های مکانیزه، تمامی این مراحل توسط دستگاه های مربوطه انجام می پذیرد.

با این توصیف به کاربرد دستگاه روغن زن کمی آشنایی پیدا کردید. برخی از خرماهای مناطق جنوبی کشور، به دلیل گرد و غبار موجود در هوا، قبل از مصرف، نیازمند پاکسازی و شستشو هستند. این امر با دستگاه پولیش انجام میشود. با توجه به نوع خرما، ماشین آلات متعددی برای تمیز شدن آنها به کار می رود، از جمله:

 • دستگاه گردگیری خرما
 • خط شستشو و خشک کن خرما
 • سورتینگ و روغن زن
 • دستگاه پالیش خرما
 • شستشوی فرچه ای

هر کدام از این دستگاه ها با توجه به هدف تولیدکنندگان از بسته بندی  و عرضه خرما، کاربرد ویژه ای دارند. برای مثال اگر خرمای کبکاب را در نظر بگیریم، نیاز به دستگاه های سورتینگ، شستشو و خشک کن، روغن زن و تزریق شیره در خط تولید آن وجود دارد.

خط سورت و روغن زن خرما

خط کامل روغن زن خرما

در کارگاه های با ظرفیت بالا، معمولا راه اندازی خط کامل سورتینگ تا بسته بندی خرما، از الزامات اولیه است. بنا بر اهداف تولیدکننده برای آماده سازی محصول، ماشین آلات متفاوتی را می توان پیشنهاد داد. چنانچه قصد درجه بندی و تمیز کردن خرما را داشته باشید، یک خط کامل مورد نیاز خواهد بود که شامل دستگاه های زیر است:

 1. دستگاه سرند یا آشغالگیر ویبراتور
 2. نوار نقاله سورتینگ
 3. بالابر خرما
 4. روغن زن چرخشی خرما
 5. مخزن نگهدارنده
 6. نوار نقاله جلو بسته بندی

این دستگاه ها با دو جنس بدنه استیل و گالوانیزه بنا به درخواست مشتریان قابل طراحی و ساخت هستند. هزینه ساخت ماشین آلات با استفاده از ورق استیل 304 نگیر صنایع غذایی به طبع بیشتر از نوع فود گرید خواهد بود. هر دو نوع دارای ضمانت بوده و کارایی آنها به نحوه نگهداری و استفاده بستگی دارد.

برخی از ویژگی های خط کامل روغن زنی خرما عبارتند از:

 • جنس بدنه استیل
 • قابلیت تنظیم مقدار مصرف روغن
 • تنظیم سرعت پاشش
 • ظرفیت 1.5 تا 2 تن در ساعت

دستگاه روغن زن خرما 2 تن

خط کامل سورت و روغن زن خرما

در برخی از کارگاه های کوچک بسته بندی خرما که امکان راه اندازی خط کامل پولیش وجود ندارد، می توان از دستگاه روغن زن به تنهایی استفاده کرد. این دستگاه ها به دو گروه تقسیم می شوند:

 1. دستگاه روغن زن نیمه اتوماتیک
 2. خط پولیش اتومات

در نوع نیمه اتوماتیک، خرما در مخزن ورودی دستگاه ریخته شده و بعد توسط اپراتور به مخزن روغن زنی هدایت می شود. سپس خرمای پولیش خورده درون سبد یا روی نوار نقاله می ریزد و می توان آن را بسته بندی کرد. این دستگاه نیز قابلیت تنظیم سرعت و میزان روغن را دارد.

ظرفیت روغن زن خرما بین 1 تا 2 تن در نظر گرفته می شود. البته قابلیت ساخت دستگاه با ظرفیت درخواستی مشتریان وجود دارد. این دستگاه برای انواع خرماهای خشک و نیمه خشک مثل خرما کبکاب، استعمران، خاصویی، کلوته، شهابی، زاهدی و ربی مناسب است.

چنانچه قصد راه اندازی کارگاه بسته بندی را دارید، می توانید ضمن دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان فروش مجموعه، ماشین آلات مورد نیاز خود را نیز سفارش دهید. تمامی دستگاه ها دارای ضمانت و خدمات پس از فروش هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما